האם הטלפון הנייד שלך יכול לקבל וירוס? כן – ותצטרך להסתכל היטב כדי לראות את הסימנים

כשכמעט 84% מאוכלוסיית העולם מחזיקים כעת בסמארטפון, והתלות שלנו בהם גדלה כל הזמן, המכשירים הללו הפכו לשדרה אטרקטיבית עבור רמאים.

 

בשנה שעברה, חברת אבטחת הסייבר האב סקיוריטי זיהתה כמעט 3.5 מיליון התקפות זדוניות על משתמשי טלפון נייד. הודעות הספאם שאנו מקבלים בטלפונים שלנו באמצעות הודעת טקסט או דואר אלקטרוני יכללו לרוב קישורים לווירוסים, שהם סוג של תוכנה זדונית (תוכנה זדונית).

 

יש סיכוי סביר שבשלב מסוים התקנת תוכנה זדונית שהדביקה את הטלפון שלך ועבדה (מבלי ששמת לב) ברקע. לפי דו"ח עולמי שהוזמן על ידי החברה הפרטית Zimperium, יותר מחמישית מהמכשירים הניידים נתקלו בתוכנה זדונית. וארבע מכל עשרה ניידים ברחבי העולם חשופים להתקפות סייבר.

אבל איך אתה יודע אם הטלפון שלך היה ממוקד? ומה אתה יכול לעשות?

 

איך טלפון נדבק?

כמו מחשבים אישיים, טלפונים עלולים להיפגע על ידי תוכנות זדוניות.

 

לדוגמה, וירוס Hummingbad הדביק עשרה מיליון מכשירי אנדרואיד תוך מספר חודשים מרגע יצירתו ב-2016, והעמיד לא פחות מ-85 מיליון מכשירים בסיכון.

 

בדרך כלל, וירוס טלפון פועל באותו אופן כמו וירוס מחשב: קוד זדוני מדביק את המכשיר שלך, משכפל את עצמו ומתפשט למכשירים אחרים על ידי שליחת הודעות אוטומטית לאחרים ברשימת אנשי הקשר שלך או העברה אוטומטית של עצמו כמייל.

וירוס יכול להגביל את הפונקציונליות של הטלפון שלך, לשלוח את המידע האישי שלך להאקרים, לשלוח לאנשי הקשר שלך הודעות ספאם המקשרות לתוכנות זדוניות, ואפילו לאפשר למפעיל הווירוס "לרגל" אחריך על ידי לכידת קלט המסך והמקלדת שלך, ומעקב אחר מיקומך הגיאוגרפי.

 

באוסטרליה, Scamwatch קיבלה 16,000 דיווחים על וירוס Flubot במהלך שמונה שבועות בלבד בשנת 2021. וירוס זה שולח הודעות טקסט למשתמשי אנדרואיד ואייפון עם קישורים לתוכנות זדוניות. לחיצה על הקישורים עלולה להוביל להורדת אפליקציה זדונית לטלפון שלך, מה שמעניק לרמאים גישה למידע האישי שלך.

רמאים של פלובוט משנים באופן קבוע את מדינות היעד שלהם. לפי חברת אבטחת הסייבר Bitdefender, מפעילי FluBot פנו לאוסטרליה, גרמניה, פולין, ספרד, אוסטריה ומדינות אחרות באירופה בין ה-1 בדצמבר 2021 ל-2 בינואר השנה.

האם אפל או אנדרואיד בטוחות יותר?

בעוד שמכשירי אפל נחשבים בדרך כלל מאובטחים יותר מאנדרואיד, ופחות מועדים להתקפות וירוסים, משתמשי אייפון ש"פורצים" או משנים את הטלפון שלהם פותחים את עצמם לפרצות אבטחה.

 

באופן דומה, משתמשי אנדרואיד המתקינים אפליקציות מחוץ לחנות Google Play מגבירים את הסיכון שלהם להתקנת תוכנות זדוניות. מומלץ לכל משתמשי הטלפון להישאר על המשמר, מכיוון שגם אפל וגם אנדרואיד חשופות לסיכוני אבטחה.

 

עם זאת, טלפונים בדרך כלל מוגנים טוב יותר מפני וירוסים מאשר מחשבים אישיים. הסיבה לכך היא שהתוכנה מותקנת בדרך כלל דרך חנויות אפליקציות מורשות הבודקות כל אפליקציה (אם כי אפליקציות זדוניות מסוימות עלולות לחמוק מדי פעם בין הסדקים).

כמו כן, בהשוואה למחשבים, טלפונים מאובטחים יותר מכיוון שהאפליקציות בדרך כלל "ארגזות חול" בסביבה המבודדת שלהן – אין אפשרות לגשת לאפליקציות אחרות או להפריע להן. זה מפחית את הסיכון של זיהום או זיהום צולב מתוכנות זדוניות. עם זאת, אף מכשיר אינו חסין לחלוטין.

היזהרו מהסימנים

למרות שלא תמיד קל לדעת אם הטלפון שלך נגוע, הוא יפגין כמה התנהגויות חריגות אם כן. כמה סימנים שכדאי להיזהר מהם כוללים:

 

ביצועים גרועים, כגון פתיחה של אפליקציות לוקח יותר זמן מהרגיל, או קריסה אקראית

 

ריקון יתר של הסוללה (בשל התוכנה הזדונית פועלת כל הזמן ברקע)

 

צריכת נתונים ניידים מוגברת

 

חיובי חיוב בלתי מוסברים (שעשויים לכלול חיובים מוגברים על שימוש בנתונים כתוצאה מהתוכנה הזדונית שגועסת את הנתונים שלך)

 

חלונות קופצים יוצאי דופן, ו

 

המכשיר מתחמם יתר על המידה באופן בלתי צפוי.

 

אם אתה חושד שווירוס הדביק את המכשיר שלך, יש כמה צעדים שאתה יכול לנקוט. ראשית, כדי למנוע נזק נוסף תצטרך להסיר את התוכנה הזדונית. להלן כמה שלבים פשוטים לפתרון בעיות:

השתמש באפליקציית אנטי וירוס אמינה כדי לסרוק את הטלפון שלך לאיתור זיהומים. חלק מהספקים המכובדים המציעים שירותי הגנה בתשלום וחינמיים כוללים את Avast, AVG, Bitdefender, McAfee או Norton.

 

נקה את האחסון והמטמון של הטלפון שלך (במכשירי אנדרואיד), או היסטוריית גלישה ונתוני אתר (במכשירי אפל).

 

הפעל מחדש את האייפון שלך, או הפעל מחדש את טלפון אנדרואיד כדי לעבור למצב בטוח – שהוא תכונה באנדרואיד שמונעת מאפליקציות צד שלישי לפעול כל עוד היא מופעלת.

 

מחק כל אפליקציות חשודות או לא מוכרות מרשימת האפליקציות שהורדת, ואם אתה משתמש אנדרואיד, כבה את מצב בטוח לאחר מחיקת האפליקציות.

 

כמוצא אחרון, אתה יכול לגבות את כל הנתונים שלך ולבצע איפוס להגדרות היצרן בטלפון שלך. איפוס טלפון להגדרות המקוריות שלו יבטל כל תוכנה זדונית.

הגנה על הטלפון שלך מפני זיהום

כעת תיקנת את הטלפון שלך, חשוב להגן עליו מפני וירוסים עתידיים וסיכוני אבטחה אחרים. אפליקציות האבטחה לנייד שהוזכרו לעיל יעזרו בכך. אבל אתה יכול גם:

 

הימנע מלחיצה על חלונות קופצים חריגים, או קישורים בהודעות טקסט חריגות, פוסטים במדיה חברתית או מיילים

 

התקן רק אפליקציות מחנויות אפליקציות מורשות, כגון Google Play או App Store של אפל

 

הימנע מפריצת jail או משינוי הטלפון שלך

 

בדוק את הרשאות האפליקציה לפני ההתקנה, כך שאתה מודע למה האפליקציה תיגש (במקום לסמוך עליה באופן עיוור)

 

לגבות את הנתונים שלך באופן קבוע, וכן

 

שמרו על תוכנת הטלפון שלכם מעודכנת לגרסה העדכנית ביותר (שתכלול את תיקוני האבטחה העדכניים ביותר).

 

עקבו כל הזמן אחר הטלפון שלכם לאיתור פעילות חשודה וסמכו על האינסטינקטים הבטן שלכם. אם משהו נשמע טוב מכדי להיות אמיתי, כנראה שכן – האב סקיוריטי.