מה זה מדד הנסד"ק ואיך הוא יכול לשמש בתור המקפצה הראשונה שלכם לשוק ההון

הנקודה המשמעותית בכל הנוגע להשקעה בבורסה היא שמדובר במידה זו או אחרת על חיזוי העתיד.

הרעיון העומד בבסיס השיטה אומר: היום אני אלווה לך, מחר תחזיר לי עם ריבית. אבל מה קורה כאשר חברה מסוימת או מדינה לא מצליחות להחזיר את ההשקעה? מה קורה כאשר מניות שנקנו ביוקר היום כבר לא שוות הרבה?  איך מצליחים בכל זאת להתנהל בעולם הזה, המלא באי וודאות במידה כמעט מייסרת?

בדיוק בשביל זה, בשנות השבעים עלה לראשונה הרעיון שהפך לימים למדד נסד"ק. מה זה המדד הזה? המדד הזה למעשה כולל את חברות ההיי טק הגדולות במשק האמריקאי. אתה, בתור משקיע בשוק ההון, יכול על פניו לשים את הכסף שלך בתוך אותה בורסה הכוללת את המדד הזה, כך תוכל לצבור כמעט בוודאות סכום כסף מסוים, שכן, ההנחה היא שאינפלציה למעשה תמיד משאירה במידה זו או אחרת את השוק בעליה.

אבל, כמו בכל סיטואציה, גם כאשר אנחנו מדברים על מדד נסדק אנחנו מדברים על הזדמנות שיש בה יתרונות רבים כמו גם לא מעט חסרונות.

למה כן שווה להשקיע במדד נסדק

לפני שנדבר על החסרונות שבהחלט קיימים במדד נסדק, צריך להגיד משהו על היתרונות ועל הסיבה בגינה רבים כל כך בוחרים שוב ושוב להשקיע במדד נסדק. הסיבה המרכזית לכך, במידה רבה נוגעת לאחד הנושאים הרגישים ביותר עבור המשקיעים בשוק ההון ולטבע האנושי בכלל.

אנשים, משקיעים ולא משקיעים רוצים ביטחון. הם רוצים את הוודאות בכך שהיום הם שמו כסף שיעבוד עבורם ומחר הם יראו את התשואה עולה. עד היום, בסך הכל מדד הנסדק עמד ביעדים הללו, אבל כמובן צריך לקחת בחשבון כי זו ממש לא התוצאה בכל פעם. לעיתים, גם השקעות בטוחות הן לא בהכרח ההשקעות העדיפות עבורכם. בייחוד כאשר גם למדד נסדק יש חורים שחורים.

מה החסרונות של מדד נסדק

המשבר של בועת ה- דוט קום שאולי לא שמעתם עליו אבל ספק אם לא הרגשתם את ההשפעות שלו לאורך המשבר הכלכלי של תחילת שנות האלפיים, הוא משבר שהחל בגלל מינוף יתר של חברות סטארט אפ שחלקן חברות במדד נסדק.

זכרו כי כאשר אנחנו מדברים על חברות שהמוצר אותו הן מייצרות הוא למעשה מוצרי טכנולוגיה, הסיכוי של אלו ליפול בחדות גבוהה יותר מחברות שהמוצר אותו הן מייצרות הוא מוצר פיזי. אמנם במשבר הקורונה התרחשו דברים יוצאי דופן באופן מיוחד, כמו הירידה החדה במחירי הנפט למשל, אבל מדובר על יוצא מין הכלל חריג לאורך ההיסטוריה. מה שאנחנו כן יכולים ללמוד מההיסטוריה זה שלעיתים גם השוק לא מנתח את המציאות נכונה וכך הוא מתמחר חברות הייטק במחירים גבוהים מדי. מה שמייצר בועה שעלולה להתפוצץ. כלומר, גם אם אתם משקיעים במדד נסדק, קחו בחשבון כי יכול להיות שברגעים מסוימים דווקא זו תהיה ההשקעה שתתברר כלא משתלמת לעומת אפשרויות אחרות.

החסרון הנוסף של מדד נסדק הוא שארצות הברית כבר לא לבד על המגרש

הרי הרעיון של מדד נסדק נולד מתוך הרצון לאגד את החברות המתקדמות ביותר באמריקה. מאז שנות השבעים מים רבים זרמו בנהר ולאמריקה הגדולה קמו מתחרות, מתחרה רצינית במיוחד, השוכנת במזרח, זו סין. יכול מאוד להיות שבשנים הקרובות החברות הגדולות בעולם לא יהיו אמריקאיות יותר, אלא סיניות, מה שייאלץ את כולנו לחשב מסלול מחדש.

בכל מקרה, אנחנו כאן כדי לסייע ולעזור לכם להשקיע את הכסף שלכם בחכמה.